Design verovert steeds meer ruimte op TEFAF Maastricht 2026

Op TEFAF Maastricht krijgt design een steeds prominentere plaats binnen het verzameluniversum van de beurs. De designsectie brengt internationale topgaleries en gespecialiseerde handelaren samen die zowel historisch als hedendaags design presenteren. Het resultaat is een fascinerende dialoog tussen verschillende periodes, materialen en ontwerpvisies.

De selectie toont hoe design vandaag evolueert van functioneel object naar volwaardig verzamelobject. Iconische stukken uit de twintigste eeuw worden naast hedendaagse creaties geplaatst, waardoor duidelijk wordt hoe ontwerpers blijven experimenteren met vorm, technologie en ambacht. Architectuur, kunst en traditionele technieken vormen daarbij vaak de inspiratiebron.

Rietveld: zeldzaam modernistisch experiment

Een van de meest opmerkelijke stukken wordt gepresenteerd door de Nederlandse galerie Van den Bruinhorst. Het gaat om de Hoge Aluminium Stoel van Gerrit Th. Rietveld, ontworpen in de jaren vijftig. Het futuristisch ogende object is vervaardigd uit één enkele aluminiumplaat en functioneert zowel als stoel als bijzettafel.

Het ontwerp illustreert perfect Rietvelds experimentele benadering van vorm en materiaal, waarmee hij uitgroeide tot een sleutelfiguur binnen de De Stijl-beweging. Van dit uitzonderlijk zeldzame ontwerp zijn slechts twee exemplaren bekend. Eén bevindt zich in de collectie van het Centraal Museum in Utrecht, terwijl het andere – dat op TEFAF wordt getoond – het enige exemplaar is dat nog op de markt beschikbaar is.

Sculpturale visie van Zaha Hadid

De Londense David Gill Gallery brengt een opvallend hedendaags ontwerp van Zaha Hadid naar Maastricht. De Double Seat Bench UltraStellar uit 2016 balanceert tussen meubel en sculptuur en weerspiegelt de vloeiende en futuristische vormentaal van de beroemde architecte.

Het object toont hoe Hadid architectuur, design en technologie samenbracht in dynamische vormen die vaak meer lijken op sculpturen dan op traditionele meubels. De galerie van David Gill geldt al decennialang als een pionier binnen het domein van collectible design.

Italiaanse elegantie van Osvaldo Borsani

De Milanese Galleria Rossella Colombari presenteert een bijzonder Living Room Cabinet van Osvaldo Borsani uit 1952. Het meubel werd destijds vervaardigd door Arredamenti Borsani in Varedo voor een privé-opdracht en combineert mahonie en exotische houtsoorten met messing details en een basis van Belgisch zwart marmer.

Opvallend zijn de ingelegde houten panelen van Chinese oorsprong uit de negentiende eeuw, versierd met vergulde en polychrome motieven. Het resultaat is een monumentaal meubelstuk dat de verfijning van het Italiaanse naoorlogse design perfect illustreert.

Hedendaags design van Formafantasma

Ook hedendaagse ontwerpstudio’s krijgen een prominente plaats op TEFAF. De New Yorkse galerie Friedman Benda brengt een chandelier uit de serie Formation van designstudio Formafantasma. Het ontwerp onderzoekt de subtiele interactie tussen kersenhout en aluminium.

De reeks laat zien hoe hedendaagse ontwerpers opnieuw aansluiting zoeken bij ambachtelijke tradities, terwijl ze tegelijk experimenteren met moderne materialen en technologie. Inspiratie werd onder meer gevonden bij ontwerpers als Frank Lloyd Wright en George Nakashima.

Design als verzamelobject

Met deze selectie toont TEFAF Maastricht hoe designobjecten vandaag steeds vaker worden beschouwd als autonome kunstwerken binnen een bredere verzamelcontext. Historische meesterwerken en hedendaagse creaties versterken elkaar en illustreren hoe design zich blijft ontwikkelen als een discipline waarin innovatie, esthetiek en vakmanschap samenkomen.

TEFAF Maastricht vindt plaats van 14 tot 19 maart 2026 en blijft een van de belangrijkste internationale ontmoetingsplaatsen voor verzamelaars, galeristen en liefhebbers van kunst en design.